21 Nisan 2014 Pazartesi

Çıktığı maçtan çok kupa alan adam


Büyük takımların yedek kalecileri futbol dünyasının en ünlü figüranlarıdır aslında. Yedek kaleci derken, üçüncü kalecilerden bahsediyorum daha çok. Real Madrid gibi kaleci rotasyonu alışılagelmişin dışında olmayan devlerin üçüncü kalecilerini tanımayız bile. Mesela Barcelona'nın 3. sınıf aksiyon filmlerindeki kötü adam rollerinin aranan siması görünümlü yedek kalecisi Pinto'yu tanıyoruz. Peki üçüncü kaleci olan Oier'i kaçımız tanıyoruz? En fazla ismini duymuşuzdur. Sahi bu Oier neden hiç şans bulmuyor? Pinto'dan kötü olamaz ya, kötüyse Barcelona'ya yazık sahiden. Her neyse...


Malumunuz bu arkadaşlar kırk yılda bir maça çıkar ve takımları kupa kazandıkça bu figüranların da CV'si kabarır. Mesela Real Madrid'in altyapısından çıkan ve A takım formasını sadece 7 kez giyebilen Antonio Adan'ın bir La Liga, bir Copa del Rey ve bir de Supercopa olmak üzere 3 kupası var. Aynı Adan bu sezon bedelsiz transfer olduğu Cagliari'den 2 maç sonrası gönderilirken küme düşmemeye oynayan Real Betis'in "Bedava Real Madrid çıkışlı kaleci, ne kadar kötü olabilir ki?" dürtüsüyle tekrar La Liga'ya döndü. Peki Chelsea'nin 2009-2013 arasındaki yedek kalecisi Ross Turnbull? Middlesbrough'da Schwarzer'ın yedeği olan bu arkadaş 7 kez formasını giydiği Chelsea kariyerine 3 kupa sığdırdı; FA Cup, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi. Chelsea'den "emeklerine teşekkür edilerek" gönderildikten sonraysa yerine Boro'da yedeği olduğu Schwarzer geldi! Hayat gerçekten tuhaf. (Bence tuhaf yani bu)


Giriş faslını uzun tuttuk, asıl konumuza gelelim. Liverpool tarihinin "çıktığı maç başına kazandığı kupa sayısı en çok" oyuncusunu tanıtmaya çalışacağım size. Bu istatistikten de pek emin değilim açıkçası ama sanırım kendisi bu tuhaf rekora sahip. Huzurlarınızda; 2000-2003 yılları arasında Liverpool'un yedek kaleciliğini yapan Pegguy Arphexad (isim çok klas yalnız)

Porto Riko yakınlarındaki şirin ve ufak Karayipler ülkesi Guadeloupe'da doğan Arphexad (Bu arada Everton'un emektar stoperi Sylvain Distin'in babası da Guadeloupe'lu ve oyuncu kısa süre önce bu ülkenin milli takımında oynama teklifi alıp reddetmişti) Brest,Lens,Lille formalarıyla toplamda sadece 5 kez sahaya çıktıktan sonra nasıl olduysa Leicester City'ye transfer olmuş. Hayatını değiştirecek olaysa 2000 yılında Arsenal'le oynanan FA Cup maçıdır.


Yedeği olduğu Tim Flowers sakatlanınca şans bulan Arphexad, Lee Dixon ve Gilles Grimandi'nin penaltılarını kurtararak kahraman olur. Bu da yetmezmiş gibi aynı sezonun Mayıs ayında Anfield'da müthiş performansıyla Liverpool'un galibiyetini ve Şampiyonlar Ligi'ne gitmesini tek başına engeller. Transfer dehası Gerard Houllier de bundan etkilenip "Madem bu adam sezon sonu serbest kalıyor, Liverpool'a alalım işte. Akmaz kokmaz" diyerek imzayı attırır Arphexad'a.

Arphexad 3 yılda sadece 6 kez sahaya çıktığı Liverpool formasıyla -Charity Shield'ı da sayarsak- 7 kupa kazanır. 3 Lig Kupası, 1 FA Cup, 1 Charity Shield, 1 UEFA, 1 Süper Kupa. Daha ne olsun? Bir de 2000 yılında Leicester ile kazandığı FA Cup var tabi.

Liverpool'dan sonra Stockport, Coventry, Notts County ve Marsilya'da yedekliğe devam eden Arphexad futbolu bıraktıktan sonra aktörlüğe geçiş yapmış ancak hangi filmlerde/dizilerde oynadığı bilinmiyor. Belki de setlerde yedekte bekleyip başrolün sakatlanmasını bekliyordur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder