12 Nisan 2014 Cumartesi

Escobar için: 2014 model Kolombiya

Futbol bir ülkenin kaderini değiştirebilecek denli güçlü müdür, yoksa ne olursa olsun eninde sonunda kadere boyun mu eğilir? Kolombiya'nın 1990-1994 yılları arasında aşırı uçlarda gidip gelen deneyimi bu sorunun etrafında geçiyor aslında. Valderrama'lı, Asprilla'lı altın jenerasyon (Batistuta-Redondo-Simeone'li Arjantin'i deplasmanda 5-0 yenebilecek kadar altın!) o güne kadar uyuşturucu kartelleri ve enfes kahvesiyle bilinen ülkeyi dünya futbolunun zirvesine taşırken beklenmedik bir başarısızlığı trajediye çeviren yine o uyuşturucu kartelleri olmuştu. Pele'nin Dünya şampiyonluğuna aday göstermesiyle Kolombiya zaferine "yüklü giren" karanlık eller ABD maçında şanssız bir biçimde topu kendi ağlarına gönderen Andres Escobar'ın canını almayı da kendilerine hak görmüştü. Oluşan kaos takımı dipsiz kuyularda merdivensiz bıraktı, evet Fransa'98'e katılmayı başarmışlardı ama bugünlerde ülkenin en çok izlenen dizisine  (La Seleccion) konu olmayı başarmış coşku ve tutku yerini inançsızlık ve ürkekliğe bırakmıştı.
Öylesine bir jenerasyondu  ki yıllar sonra reyting rekortmeni bir diziye ilham oldu!
Öylesine bir jenerasyondu ki yıllar sonra reyting rekortmeni bir diziye ilham oldu!
Yine de hiçbir zaman dibe vurmadılar, 2002, 2006 ve 2010 Dünya Kupaları'na katılım yarışında hep Uruguay'ın çok az farkla ardında kaldılar ancak sonunda başardılar; "Kahveciler" Brezilya biletini alırken 90'ları andıran bir coşkuyla oynadı.
"...ileride Falcao'yla gidiyoruz biz sambaya"
Önceki Dünya Kupaları'na katılım safhasında bir türlü başarılı olamayan Kolombiya'nın bu seferki teknik direktör seçimi hayli ilginçti; 2006 Dünya Kupası'na Almanya karşısında çeyrek finalde penaltılarla veda eden Arjantin'in hocası Jose Pekerman. Seçimi ilginç kılan şey turnuvadan sonra milli takım görevinden istifa eden Pekerman'ın 2009 Şubat'ında göreve geldiği Meksika ekibi Toluca'dan sezon sonunda kovulması ve 2012'ye kadar takım çalıştırmamış olması. Ancak bu ara tecrübeli hocaya yaramış gözüküyor; 2006'da takımın bel kemikleri olarak görülen Zanetti ve Walter Samuel'i yaşlı olduğu için kadroya almayan Pekerman, Mario Yepes (37) ve Luis Perea'ya (34) Kolombiya savunmasında yer verirken turnuva döneminde 43 yaşında olacak Faryd Mondragon'un tecrübelerinden yararlanmayı da ihmal etmiyor! "Mondi" 2014 Brezilya Dünya Kupası'nda görev alırsa turnuva tarihinin en yaşlı oyuncusu unvanını Roger Milla'dan devralacak.
Pekerman Kolombiyalılar için bir süper kahraman!
Pekerman Kolombiyalılar için bir süper kahraman!
FIFA sıralamasında beşinci sıraya kadar yükselen Kolombiya'yı mevkisinin en iyisi Falcao'dan ibaret görmekse takımın hücum hattına hakaret olur; buralara alışamadan bavulu toplayıp kaçan çılgın forvet Teofilo Gutierrez elemelerde takımın en golcü ikinci oyuncusu. Bunun dışında Falcao'nun Monaco'dan (ve Porto'dan) takım arkadaşı James Rodriguez, Jackson Martinez, Udinese'nin bir ara Suarez'in Liverpool'daki yerini alacağı iddia edilen genç golcüsü Luis Muriel, bu yaz Club Brugge'den Sevilla'ya transfer olan Carlos Bacca gibi isimler bulunuyor kadroda. Bitti mi? Tabi ki hayır! Orta sahada Fredy Guarin, Juan Cuadrado ve ülkemizde düzenlenen U20 Dünya Kupası'nda yıldızını parlatarak bu sezon Porto'da vitrine çıkan Juan Quintero var. Yüksek tempolu ve bol varyasyonlu oyunuyla Kahveciler'i izlerken asla uyuklama olasılığınız yok! (evet, evet kafein esprisi aradan çıkmalıydı)
Shakira 2006 ve 2010 Dünya Kupalarında Kolombiya'yı tek başına temsil etti
Shakira 2006 ve 2010 Dünya Kupalarında Kolombiya'yı tek başına temsil etti
Sonuç olarak...
Kolombiya'yı "Güney Amerika'nın Belçika'sı" olarak nitelemek bir nebze mümkün. (Zaten FIFA sıralamasında bu iki ülke alt alta yer alıyor) Ancak onların Avrupalı benzerlerinden farkı yaş ortalamaları ve biraz daha çılgın olmaları, ki bu da onlara bir önceki altın jenerasyondan miras! Gol atamayacakları bir takım yok, ancak büyük maçlarda sağladıkları konsantrasyondan uzaklaştıkları zaman onlara gol atamayacak takım sayısı da oldukça az. İçinde mutlaka bir Ölüm Grubu barındıran gruplar, nihai kadrolar ve o zamana kadar gerçekleşecek olayları bilemeden haklarında tahminde bulunamasak da tek bir gerçek var; turnuvanın en renkli takımlarından biri olacaklar. Ve bunu sırf takımı gol yemesin diye mücadele ederken kendi ağlarını havalandırdığı gerekçesiyle Milan'a transfer olacakken kara toprağa giren efsaneleri Andres Escobar için yapacaklar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder