12 Nisan 2014 Cumartesi

Gölgede kalmış bir rekabet: Ferguson v Liverpool

26 yıl, 13'ü Premier Lig olmak üzere 38 kupa... Alex Ferguson futbol tarihinin en başarılı menajerlerinden biri olarak emekliye ayrılırken arkasında sayısız hikaye bıraktı. Şampiyon tamamladığı her sezonun ardından "Ferguson seneye rehavete nasıl engel olacak?" sorusunu soran bizler her yeni sezonda yepyeni bir ders aldık. Peki ama Sir kendisini nasıl rehavetten uzak tuttu? Cevabını göreve geldiği ilk günlerde kendisi vermişti;
En zorlu sınavım takımın şu anki durumuyla ilgili değil. En büyük sınavım Liverpool'u oturduğu lanet tahtından indirmek! Ve evet, bu söylediklerimi yayınlayabilirsiniz.
Genç Ferguson'un bu sözleri oldukça iddialıydı, çünkü tahtında uzun süredir oturan Liverpool ülkenin açık ara en başarılı takımıyken United 20 yıldır herhangi bir kupa kazanamamıştı. Üstelik Ferguson, tüm kariyeri İskoçya'nın orta halli takımları St.Mirren ve Aberdeen'den ibaret olan bir soru işaretiydi.
ferg
İddialı İskoç ilk 5 sezonunda şampiyonluk yaşayamazken Liverpoolluları kendine epey güldürmüştü. Fakat sonrası bildiğimiz gibi gelişti ve tırnaklarıyla kazıyan Ferguson tahta da sahip olmayı başardı. Onun Liverpool'la olan rekabetiyse İskoçya'da başlamıştı...
Yıl 1980, Alex Ferguson'un çalıştırdığı Aberdeen'in Şampiyon Kulüpler Kupası 2. Turu'nda rakibi Bob Paisley yönetiminde fırtına gibi esen Liverpool. Bugünlerde yorumculuk yapan ve kulüp efsanesi olarak kabul edilen savunma oyuncusu İskoç Alan Hansen yıllar sonra deplasmandaki ilk maç öncesi kendileri hakkında "atıp tutan" Aberdeenlileri susturmak için ömründe olmadığı kadar hırsla oynadığını belirtiyor, ilk maçı 1-0 kazanan Liverpool sahasında 4-0 kazanırken gollerden biri Alan Hansen'den geliyor.
hansen1
İkili arasındaki gerilim 1985'de bir patlamaya sebep oldu;
Jock Stein yönetiminde 1986 Dünya Kupası'na katılımı garantileyen İskoçya Milli Takımı, efsanevi menajerin ölümüyle şok yaşar. Takım turnuvaya yardımcı antrenör Alex Ferguson'la katılacaktır ve Ferguson, Alan Hansen'i kadroya almayacağını açıkladığında küçük çapta bir kaos yaşanır; o dönemde Liverpool'un oyuncu-menajeri olan İskoç efsane Kenny Dalglish bunun yanlış bir karar olduğunu savunduktan hemen sonra "diz sakatlığı" sebebiyle kadrodan çıkarılır. İkilinin arası İngiltere'de de düzelmez; United ve Liverpool çekişmesinin başladığı dönemlerde, 1988'de, Dalglish kucağındaki kızını işaret ederek "Onun bile Ferguson'dan daha mantıklı konuştuğunu" söyler...
safkd
Fakat o dönemde yaşanan Hillsborough Faciası ikili arasındaki ilişkiyi değiştirir; Ferguson United taraftarlarına empati çağrısı yaparken Dalglish otobiyografisinde onun dostluğunu ve yardımlarını hiç unutmayacağını yazar.
Bob+Paisley
"Bende bunlardan 3 tane var evlat!"
Hansen ve Ferguson'un arası ise bir kez daha gerilirken konu bu sefer Ferguson'un 1995'de as takıma kazandırdığı genç isimler David Beckham,Neville kardeşler, Paul Scholes, Ryan Giggs gibi oyuncuların bulunduğu kadroyla sezon açılışında Villa'ya 3-1 yenilmesiydi. United ile ilgili yorum yapan Hansen "Çocuklarla hiçbir şey kazanamazsınız. Transfer yapmaları şart" diyordu. Ferguson ise yorumculuk yapan Hansen'in Liverpoollu olduğunun altını çizerek onun sözlerine kulak asmayacağını belirtmekle yetiniyordu.
2013 yılına gelindiğinde Kırmızı Şeytanlar'a 20 şampiyonluğun 13'ünü kazandıran Sir, Liverpool'u bu tahtından indirmiştir mutlaka, ancak onun dahi başaramayacağı şeyler vardır; Liverpool'un başında geçirdiği 9 senede tam 3 kez Şampiyonlar Ligi'ni kazanan Bob Paisley'i yakalamak. 
Can Çalışkan (@canncall)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder