15 Nisan 2014 Salı

Hillsborough Faciası: 25. Yılda Adalet

Bugün Hillsborough Faciası'nın 25. yıl dönümü. Olayın nasıl gerçekleştiğini tekrar tekrar yazmak istemiyorum, hem acı veriyor, hem de samimi gelmiyor. O yüzden 2013 yılında yazdığım Hillsborough yazısını okuyabilirsiniz. Bu yazı, daha çok "adalet" hakkında olacak.

96 futbol taraftarı; çocuk, baba, anne, kardeş, kuzen gittikleri futbol maçından geri dönemedi. Daha acısı olabilir mi? Olabilir, devlet ve onun yayın organları tarafından yıllarca yaftalandılar;

Alkolik holiganlar olarak

Ölülerin cebinden cüzdanlarını çalan aşağılık hırsızlar olarak

Polislere saldıran teröristler olarak...

Liverpool kulübü, armasına kadar işleyen "You'll Never Walk Alone" ibaresinin boş laf olmadığını ispatladı; her daim kurbanlar için adalet aradılar, mağdur ailelerle dayanışma içinde oldular, bağışlar yaptılar ve kararlı bir mücadele sürdürdüler.

2013 yılında İngiltere başbakanı David Cameron Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada tüm mağdurlardan ve Liverpool camiasından özür diledi; Liverpool taraftarları hakkındaki biletsizlik, alkoliklik, saldırganlık iddialarının yalan olduğu sürdürülen çalışma sonucu ortaya çıkarılmış, devletin ihmalkarlığı sonucu 96 canın yittiği ortaya çıkmıştı. Soruşturma hala sürüyor; şu an çoğu emekli 13 polis memuru davada sanık konumunda. Biz zaten tüm bunları da biliyorduk zamanında işçinin, dar gelirlinin sırtından sopayı eksik etmeyen Demir Leydi Margaret Thatcher öldüğünde Hillsborough kurbanlarıyla aynı yere gitmeyeceğini de. Cameron devlet ağzıyla devleti bilgilendirdi, özür diledi aslında.

Bugün Hillsborough Faciası'nın 25. yıl dönümü. Liverpoollu herkesin içinde hüzün olduğu kadar buruk bir huzur da var. Adaletin er ya da geç ortaya çıktığı gerçeğinin yarattığı huzur, Anfield Road önündeki Hillsborough Anıtı'na baktıklarında mahcup olmamanın verdiği huzur.


Saha dışında tecelli eden adaleti saha içinde taçlandırmaya geldi sıra. Evet, Liverpool son lig şampiyonluğunu o meş'um olaydan bir yıl sonra kazanmış ve sessizliğe bürünmüştü, ancak bu sene kazanılacak şampiyonluk teması "Adalet" olan bir başarı hikayesi olacak. Manchester City galibiyetinin ardından gözyaşlarını tutamayan Steven Gerrard hayatının en önemli başarısını Hillsborough'da 10 yaşındayken hayatını kaybeden kuzeni Jon Paul için kazanacak, 96 taraftar kulüp tarihinin en önemli şampiyonluğunu Bill Shankly ve Bob Paisley ile kutlayacak.

"Devlet eliyle ölüme terk edilen ve sonra da yaftalanan, yıllarca hakarete uğrayan masum insanlar" Bir yerden tanıdık geldi mi? Elbet bir gün Berkin'e adayacağımız bir şampiyonluğumuz olacak bizim de, çünkü adalet er ya da geç tecelli eder.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder