12 Nisan 2014 Cumartesi

Moskova hegemonyasını yıkan Kafkasyalılar

Sovyetler Birliği dağılalı henüz 4 sene olmuştu ve yeni yeni filizlenen Rusya 1. Futbol Ligi Moskovalıların hegemonyası altındaydı. Şampiyonluk 1991'de CSKA'ya giderken ondan sonraki yıllar Spartak egemenliğiyle geçecekti; 1992, 1993, 1994...1996, 1997, 1998,1999, 2000, 2001...Evet 1995'i atladık, nedeni o yıl ülke futbolunda devrimsel bir başarının kazanılması.
Kuzey Kafkasya'da bulunan özerk devletlerden Osetya'yı temsil eden ve bugünkü adıyla Alania, o günkü ismiyle Spartak Vladikavkaz 1921'de kurulmasına rağmen Sovyetler Birliği döneminde sadece iki kez en üst ligde mücadele etmiş, bunların birinde küme düşmüştü. Alania isminin Rusların sıcak denizlere inme tutkusuyla ilgili olmadığını belirtelim; bu isimlendirme 8. yüzyılda bölgede kendi krallıklarını kuran ve bugünkü Osetlerin tarihi ataları olarak kabul edilen Alanlara saygı duruşuydu. Zaten kulüp beyaz-kırmızı-sarı renklerini Oset bayrağından alıyor.
sp
1995 sezonuna gelelim... O zamanlar ligdeki tek Kafkasya takımı Vladikavkaz'dı. Bugünlerde kulübün başkanlığını da yapan ve ülkenin en saygın teknik direktörlerinden Valeri Gazzaev'in yönetimindeki takımda 6'sı Vladikavkazlı Oset olmak üzere tam 15 Kafkasyalı futbolcu bulunuyordu. Athletic Bilbaovari bir kadro yapılanmasının takım kimyasını olumlu etkilediği kesin. Takım maçları kazandıkça tribünler doluyor ve lig ortalaması geride kalıyordu; Alania o sezon kendi sahasında 33,467 seyirci ortalamasıyla oynadı ki Rusya'da bu tarz sayılara günümüzde dahi ulaşılamıyor. Bu da 1993 ve 1996 yılları arasında iç sahada sadece 4 maç kaybetmiş olmalarını açıklıyor olsa gerek. Tabi kulüp o günlerde sadece Osetleri temsil etmiyordu, Anzhi,Terek,Nalchik gibi diğer takımlar o günlerde Premier Lig'de olmadığından kulüp tüm Kafkasya'yı temsil eden milli bir değere dönüşmüştü.
Vladikavkaz sadece 3 mağlubiyet alarak lig şampiyonluğuna ulaşırken Moskova takımları dışında bunu başaran ilk takım olmayı başardı. Bu öylesine zor bir şeydi ki, bir tekrarı için Zenit'in 2007'deki şampiyonluğuna kadar beklendi.
Alania şampiyon oluşunun ardından Şampiyonlar Ligi gruplarına kalabilmek için Rangers'ı geçmek zorundaydı fakat kendi sahalarında 7-2 mağlup oldukları İskoçlar onları toplamda 10-3'le eledi ve Avrupa rüyası başlamadan bitti. Artık hedef ligde üst üste ikinci şampiyonluktu.
Liverpool da bir zamanlar Vladikavkaz'a gelmişti
Liverpool da bir zamanlar Vladikavkaz'a gelmişti
Dönemin en güçlü takımı Spartak Moskova ile giriştikleri yarışı eşit puanla tamamlarken Moskovalılara şampiyonluğu gol averajı getiriyordu. Bu bir anlamda kulübün ivmesinin düşmesine neden oldu; 1997'de ligi 10. sırada bitirdiler, 1999'da Valeri Gazzaev önce Rus Milli Takımı sonraysa CSKA'nın başına geçti, orada 3'er lig ve kupa, 1 de UEFA Kupası şampiyonluğu kazandı. Orta sıraların müdavimi haline gelen Alania da 2005'de 15 sene sonra küme düştü.
Kriz kapıda: Ya kazanacaklar ya da yok olacaklar
Alania'nın milenyumdaki en büyük başarısı efsane menajer Gazzaev'in Dinamo Kiev'den dönüşüyle gerçekleşti; kulüp başkanlığına geçen ve teknik direktörlüğe oğlu Vladimir'i getiren Gazzaev taraftarlara umut aşılamayı başarmıştı. Takım 2011'de ikinci ligde oynarken Rusya Kupası finaline kadar yükseldi, garip olan final maçına kadar normal sürede gol atamamış olmalarıydı! Finalde CSKA'ya yenilseler de Avrupa Ligi yolları onlara gözüktü; önce Kazak takımı Aktobe'yi elediler, sonra Beşiktaş'ın karşısına çıktılar. İstanbul'daki 3-0'lık mağlubiyetin ardından sahalarında 2-0 kazanarak elenirken Beşiktaşlılara Valerenga'yı, kendi taraftarlarına da şampiyonluk günlerini hatırlattılar.
al
Şu an ise durum karışık; 1. Lig'de ikinci sırada bulunan Alania eğer sezonu ilk ikide bitirirse direkt olarak Premier Lig'e yükselecek ve buna her zamankinden çok ihtiyaçları var. Çünkü sponsorları Rus-Hydro onları terketmiş durumda ve başları mali kriz nedeniyle dertte. Öyle ki Gazzaev kulübün resmi sitesinden yaptığı bir açıklamayla "Vladivostok deplasmanına gidecek paralarının olmadığını ve bazı oyuncuların maçlara çıkma konusunda istekli olmadığını" duyurdu.
Gazzaev ve Terim
Gazzaev ve Terim
Ligin ikinci devresi Mart ayında başlayacak. Eğer Alania zorlu maratonu başarıyla tamamlarsa Premier Lig'e yükseldiğinde bir sponsorluk anlaşması imzalayabilir, Baba-oğul Gazzaevler de takımı fırtınalı yolculukta ayakta tutmaya çalışmaya devam edebilir. Açıkçası benim gönlüm de bundan yana...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder