12 Nisan 2014 Cumartesi

Röveşatanın mucidi: Leonidas

Google'ın doğum günü için hazırladığı "doodle" sayesinde birçok kişinin kim olduğunu öğrendiği Leonidas da Silva, futbolun en estetik hareketlerinden biri olan röveşatanın mucitleri arasında gösterilen bir Brezilyalı futbolcuydu. Peki ama Leonidas hakkında haber sitelerinde bulamayacağınız türden bir şeyler okumaya ne dersiniz?
Aslında Leonidas, röveşatanın ilk uygulayıcısı değildi. 1914'de oynanan bir maçta hareketi sergileyen Şilili Ramon Unzaga bu konuda ilkler arasında yer alsa ve hareketin İspanyolca karşılığının "chilena" olmasını sağlasa da Brezilyalı Leonidas'ın röveşatası çok daha özeldi...
Ön yargıları yıkan adamın destansı şovu
Leonidas Sao Paulo müzesinde böyle hayat bulmuş
Leonidas Sao Paulo müzesinde böyle hayat bulmuş
1920 ve 30'lu yıllarda dünyanın en iyi oyuncuları arasında gösterilen Leonidas, futbolun Anglosaksonlar tarafından getirildiği Brezilya'da ön yargıları muhteşem yeteneğiyle yıkmıştı. İlk yıllarında beyazlar ve siyahların aynı sahada yer alamadığı ve değişik sınıfların kast usulü eğlencesi konumundaki futbolda -maçlardan önce yüzünü pirinç unuyla beyazlatan Fluminenseli Carlos Alberto da dahil olmak üzere- birçok ilginç hikayenin yaşanması yerini önce melezlere uygulanan toleransa, sonra da eşitliğe bırakmıştı. İşte zamanın en iyi siyahi oyuncusu Leonidas da 1938 Dünya Kupası'nda Brezilya'nın umuduydu.
lw
Fransa'da düzenlenen turnuvada Brezilya'nın en büyük kozu Leonidas kıvraklığıyla ünlü bir forvetti. Bundan dolayı "Lastik Adam" lakabını alan oyuncuyu durdurabilmek çok zordu. Lastik Adam bir de "bisiklet vuruşu" denilen bir vuruşla tanınıyordu. Günümüzün röveşatasını o zamanlar en estetik şekilde icra eden Leonidas 1930 ve 1934'deki turnuvalarda ilk turda elenen Brezilya'da futbolun ne kadar geliştiğinin kanıtıydı adeta. Öyle ki Polonya ile oynanan ve Brezilya'nın uzatmalarda 6-5 kazandığı maçta 3 gol atan Leonidas o gün izleyenleri kendisine hayran bırakmıştı. Bir Brezilyalı gazeteci onun attığı son golün Avrupalılar üzerindeki etkisini şöyle açıklamıştı;
Beklenmedik ve çok güçlü bir vuruştu; Strasbourg'daki küçük stadyumu dolduran izleyicileri şaşkına çevirdi. Futbol sahalarında görülebilecek her şeyi gördüklerinden emin Avrupalı spor yazarları golü biraz hayal kırıklığıyla, biraz da korkuyla karşıladılar. Ancak ağızlarından dökülen tek bir kelime vardı: "Bravo".
Brezilya yarı finalde sonradan şampiyon olacak İtalya'ya elenirken üçüncülük maçında İsveç'i devirdi; Leonidas attığı 8 golle turnuvanın gol kralıydı, -milli takımda 37 maçta 37 gol attı- yurda döndüğünde de krallar gibi karşılandı.
Bir ülkenin kaderini değiştiren adam
Röveşata tadında çikolataların fikir babası
Röveşata tadında çikolataların fikir babası
Oyuncunun lakabı olan "Diamente Negro" yani Siyah Elmas, bir çikolata dükkanının ismi haline geldi, o çikolatalar bugün hala üretiliyor ve Brezilya futbolunun Avrupa ile arasındaki farkı kapatmasını, Joga Bonito ruhunu simgeleyen Leonidas hakkında birçok kitap yazıldı, belgesel çekildi.
Birçok takımda oynayan ve 2004 yılında 90 yaşındayken hayata veda eden Leonidas da Silva'nın 100. doğum günü bugün. Oyuncunun formasını giydiği takımlardan Sao Paulo (211 maç,144 gol,5 lig şampiyonluğu) onu Criciuma ile oynanan maçtan önce andı. Sadece Brezilya'nın değil, tüm dünyanın futbol kaderini değiştiren Siyah Elmas, doğum günün kutlu olsun!
Not: Yazı 9 Haziran 2013 tarihinde yazılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder