12 Nisan 2014 Cumartesi

Serie A'nın en tuhaf derbisi: Chievo v Hellas

Hellas Verona'nın bu sezon sonunda Serie A bileti almasının ardından lig Milano, Roma, Genoa ve Torino'nun ardından 5. derbi şehrine kavuştu. Chievo derbisiyse diğerlerinden çok daha ilginç bir hikayeye sahip...
Şehirde ilk kurulan futbol kulübü Hellas Verona adını bir grup üniversite öğrencisinin Yunan medeniyeti hayranı profesörlerinin tavsiyesini dinlemesinden almış. Sarı lacivert renkleri onlara klasik bir lakap kazandırmış; Gialloblu (sarımavi). Kulüp 1984-85 sezonunda Serie A şampiyonluğu kazanarak tarihe geçmiş. Taraftarlarıysa Lazio tribünlerini andıran bir yapıya sahip; binlerce taraftarın karşı tribüne Nazi selamıyla mesaj yollaması Hellas için sıradan bir durum. Tabi bu da Serie A'ya birlikte yükseldikleri Livorno ile aralarında büyük sorunlara sebep oluyor. (Güney takımlarını da unutmamak lazım) Şehirde bir de Serie D'de mücadele eden Virtus Verona takımı bulunmakta. Virtus, taraftar topluluğunun antifaşist kimliğiyle tanınan ve Hellas'la arası pek de iyi olmayan bir başka takım. (Sürpriz!)

Eşekler uçarsa...

Bakmayın şatafatlı şövalyelere, onlar Uçan Eşekler!
Bakmayın şatafatlı şövalyelere, onlar Uçan Eşekler!
Verona şehrinde 26 yıl sonra, 1929'da yeni bir futbol kulübünün kurulması rekabetin temellerini atmış; Chievo Verona, tıpkı Hellas gibi sarı lacivert renkleri seçmiş ancak kırsal alanda kurulan bu kulüp lig şampiyonluğu görmüş Hellas taraftarının alaycı tezahüratlarından kurtulamamış. Bir Hellas tezahüratında geçen "Ancak eşekler uçtuğunda Serie A'ya çıkacaksınız!" sözü Chievo taraftarınca benimsenmiş ve kulüp Serie A'ya çıktığında takımın lakabı Uçan Eşekler anlamında gelen Mussi Volanti olmuş. Öyle ki, kulübün resmi ürünlerinin satıldığı mağazada çocuklar için tasarlanmış sarı lacivert formalı oyuncak eşekler bulmak mümkün!

İşin tarihi boyutu

Scaligerilerin simgesi bir merdiven ve iki kulübe de mal olmuş durumda
Scaligerilerin simgesi bir merdiven ve iki kulübe de mal olmuş durumda
Derby della Scala, adını Verona bölgesini 110 yıl boyunca kontrolü altında tutan soylu Scaligeri ailesinden alıyor. (Soylu ailenin arması  bugünlerde iki takım tarafından da benimsenmiş durumda)  Aile, 1300'lü yıllarda Padova,Vicenza,Parma ve Treviso gibi şehirleri fethederek Verona devletinin sınırlarını genişletmiş, ancak Milanolularla olan savaşta zayıf düşen Scaligeriler en sonunda Venediklilere teslim olmuş. Kulağa karışık geliyor olabilir ama İtalyan futbolundaki bölgesel rekabetlerin ardında yüzyıllarca varlığını korumuş şehir devleti yapılaşmasından doğan geleneğin varlığı inkar edilemez!

Derbi geçmişi

Derbiyle ilgili belki de en ilginç kısımsa iki takımın sadece 10 kez karşılaşmış olması. İki takımın yükselip alçalırken bir türlü denk gelememesi bunda önemli bir etken. -Bu arada Scala kelimesi İtalyancada "merdiven" anlamına geliyor, "asansörlük" kavramının derbiye damga vurduğu açık!- Haliyle ortaya Almanya'daki Hertha ve Union arasındaki pek de var olmayan  derbi rekabetine benzer bir görüntü çıkarıyor. Tıpkı Roma, Milano, Genoa ve bir dönem Torino derbilerinde olduğu gibi Verona'da da iki takım aynı stadı kullanıyor.  10 karşılaşmada Hellas, ev sahibiyken oynadığı 5 maçın 3'ünü kazanıp 2 de beraberlik elde ederken Chievo da tıpkı rakibi gibi ev sahibiyken daha başarılı olmuş; 4 galibiyet 1 mağlubiyet. Yeni sezonda oynanacak derbi maçlarında tahminde bulunmadan önce kimin ev sahibi olduğuna dikkat etmekte yarar var!
Şampiyonluk kutlamalarından bir kare: Hellas tribünüyle öne çıkan bir takım.
Şampiyonluk kutlamalarından bir kare: Hellas tribünüyle öne çıkan bir takım.
Hellas çok bekledi... Dalga geçip küçük gördükleri Chievo ilk sezonunda Serie A'yı 5. sırada tamamlarken onlar Serie C'ye düşmemeye çabalıyordu, Uçan Eşekler'in Milan'ı ağırladığı Marc'Antonio Bentegodi Stadyumu'nda ertesi hafta onlar sahaya çıkıyor, ikinci ligin orta sıralarında mücadele veriyorlardı...Şimdi sıra şehrin hakimi olduklarını kanıtlamaya geldi.  Tabi bu pek de kolay değil, çünkü Hellas lige henüz katılmış ve birincil amacı küme düşmemek olan bir takımken Chievo yıllardır gösterdiği çetin ceviz performansla kalburüstülük makamına yükselmiş bir ekip. Yani yıllar terazinin dengesini tamamıyla değiştirmiş durumda. Yine de Verona eşeklerin uçabildiği, aristokratların tepetaklak olabildiği bir şehir ve futbol da bu sihirden kendi payına düşeni alacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder