14 Haziran 2014 Cumartesi

İtalyan işi MAF: Immobile-Insigne-Verratti


Her şey rüya gibiydi. İkinci ligde bir takım, düne kadar tanınmayan 3 genç ve başlarındaki kontrolsüz deha sahibi yaşlı adamla ülke futbol statükosuna sert yumruklar indiriyordu, tüm İtalya Pescara'yı konuşmaya başlamıştı.

Pescara? İtalya'nın merkezinde bulunan Abruzzo bölgesinin Adriyatik'e kıyısı bulunan 321 bin nüfuslu bir şehri. Logosunda bulunan Yunuslar lakapları haline gelmiş, bir önceki sezonu ligin ortalarında bitirmişler.

2011/12 sezonuna Zeman yönetiminde giren Pescara tam 90 golle Serie B rekoru kırarken gollerin dağılımında 3 genç aslan payına sahipti; Napoli'den kiralanan Lorenzo Insigne 18 gol-14 asist, Napoli'de doğup Juventus tarafından Pescara'ya kiralanan Ciro Immobile 28 gol, hemen arkalarındaki doğma büyüme Pescaralı mini maestro Marco Verratti de 9 asistle oynayarak takımı şampiyon yaptı. Tabi Zeman'ın klasik hücum odaklı taktikleri takımın tam 54 gol yiyerek şampiyonluğu averaja bırakmasına neden olsa da bu üçlü fenomen haline gelmişti bile. İtalyan futboluna tamamen yabancı bir 4-3-3 (4-3-3'ün kendisi zaten yabancı İtalyanlara ya...) oynayan takımda Insigne önce golü düşünen keskin bir kanat forvete, Immobile savunma arkasına yıpratıcı ve başarılı koşular yapıp ekmeğini taştan çıkaran bir golcüye, Verratti ise savunma arkasına nefis aşırtma paslar atan bir "oyuncak Pirlo'ya" dönüşmüştü.


Sonra? Ertesi sezon evli evine, köylü köyüne döndü. Insigne, Mazzarri döneminde pek şans bulamadığı ama sonradan Benitez'le zirve yapacağı Napoli performansına yelken açarken Verratti Juventus'un teklifini pas geçip Serie A'da oynamadan kapağı PSG'ye attı. Immobile ise önce Genoa'da bocalayıp sonra Torino'da patlama yaparak bu yaz Dortmund saflarına katıldı. Peki ya her şeyin mimarı Zeman? Pescara'daki hücum makinesi taktiği Roma'da ters tepti, takım ligi 56 gol yiyerek (küme düşen Palermo'dan 2 gol fazla) 6. sırada tamamlarken Zeman da sezonu tamamlayamadı, yerini Andreazzoli'ye bıraktı. İkinci kaptan De Rossi'yi ancak sağ bekte oynatabileceğini söyleyerek ayrılığın eşiğine getirişi ve diğer sorunlar takımdan ayrıldığında oyuncuların kutlama yapmasına sebep oldu. Miralem Pjanic "Gidişi takım için çok iyi oldu, bu açık" demekten çekinmiyordu.


Pescara Üçlüsü bugünlerde İtalyan Milli Takımı'nda bir arada. Insigne sürekli haberleştiklerini söylerken Zeman da oyuncularıyla gurur duyduğunu ve arada bir onlarla telefonda konuştuğunu söylüyor. Bir de haber var; Bologna ve Cagliari Zeman'ı gelecek sezon kulübesinde istiyor. Diğer teklifse Zeman ve sihirli üçlüsü ayrıldıktan sonra Serie A'da tutunamayan Pescara'dan. Bana sorarsanız usta Pescara'ya dönüp yeni bir üçlü yaratmalı. Bakarsınız Adriyatik'e kıyısı olan 321 bin nüfuslu bir belde İtalya'nın dünya futboluna hükmedeceği altın dönemin başladığı yer olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder