16 Temmuz 2014 Çarşamba

Golü yaşayan adam: Demba Ba


Geç oldu, güç oldu, sonunda oldu. Demba Ba geldi, formayı giydi ve aylardır beklenen "leblebici" transferi yapılmış oldu. Kış aylarından beri Gomis, Diouf, Eto'o, Ba, Mitroglou derken belki de en doğru ismi almış oldu Beşiktaş. Nedeni de Ba'nın golü koklamaktan öte, golü yaşayan bir forvet olması.

Premier Lig'de 99 maçta 43 gol, 11 asist. İlk 11'in değişmezi olduğu Newcastle'da 58 maçta 29 gole, yani maç başına 0.5 gole tekabül eden performansı yedek olarak kullanıldığı Chelsea'de 51 maçta 14 gole gerilemiş. Tabi bunun istatistiki bir gerileme olduğunun altını çizmek lazım ki Ba Chelsea'de çoğu zaman 3. tercih olmasına rağmen şans bulduğunda fark yaratmayı başardı. Bu sezon 29 maçta şans bulup (ki aldığı toplam süre 884 dakika, kabaca 10 tam maç) 8 gol-3 asistle oynadı. Bu gollerin 5'inin sağ, 3'ünün sol ayağıyla atılmış olması bitiriciliğinin çok yönlülüğüne ve güvenilirliğine, özellikle PSG ve Liverpool karşısında attığı goller de kritik zamanlarda soğukkanlılığını koruyabildiğine ve bitiriciliğinden ödün vermediğine delalet.

Biraz başlıktaki konuya gelmek lazım; "Golü yaşayan adam" tanımı abartı sayılmaz, zira Ba'nın ceza sahası içindeki farkındalığını tanımlamak için "Golü koklamak" tanımı zayıf kalıyor. Ceza sahasındaki yüksek farkındalığını FM diliyle değerlendirecek olursak notu "20 üzerinden minimum 18" olur. Pozisyonu takibi asla bırakmaması da rakip savunmacıların beklenmedik hatalar yaptığı zaman devreye girip işi bitirmesini sağlıyor.

Ba'nın ceza sahası içindeki yüksek farkındalığı biraz da yaptığı özel antrenmanların sonucu. Şu videoyu 2:50'den itibaren izlerseniz nasıl örnek bir sporcu olduğunu ve ceza sahasında pozisyon alma yetilerinin şansla alakası olmadığını göreceksiniz.

"First touch" konusunda yetkin; topu çok rahat kontrol edip bitirebiliyor veya vücudunu doğru konuma getirip gol vuruşu yapabiliyor, karşı karşıya kaldığında soğukkanlı bir şekilde en iyi tercihi yapabiliyor. İngilizlerin deyimiyle "fox in the box" yani ceza sahasında tam bir tilki olarak tanımlanabilecek, komple bir golcü.

Ba'yı en iyi değerlendirebileceğimiz dönemi Newcastle United dönemi. Orada attığı 29 golü izlerken hepsinin birbirinden farklı olduğunu göreceksiniz; sağ,sol,kafa,vole,frikik... Kritik soru; Almeida bu gollerin kaçını atabilirdi?


Kronik sakat mı?

Demba Ba kaliteli golcü, çalışkan ve örnek sporcu, dinine bağlı, gecelere akmaya uzak oluşuyla oynadığı kulüp için ideal. Peki kronik sakat mı? Bu konuda çok soru işareti olduğu için sakatlığıyla ilgili bilgileri kısaca derlemeye çalışacağım.

Demba Ba'nın diz sakatlığı epey meşhur. 2011'de Hoffenheim'dan West Ham'a transfer olduğunda o zamanlar Stoke City menajeri olan Tony Pulis oyuncu hakkında şu açıklamayı yapmıştı; "Onu bir antrenman sırasında bile kaybedebilirdik ve Hoffenheim'ın istediği bedel (7m pound) akıl dışıydı"

Ba'nın diz sakatlığı Belçika'da, Mouscron'da oynadığı döneme tekabül ediyor. Tibia, yani kaval kemiğinde ve fibulasında ciddi hasara yol açan bu sakatlık onun 8 ay sahalardan uzak kalmasına neden oluyor. Pardon, daha doğrusu sakatlık sonrası geçirdiği ameliyatın berbat geçmesi buna sebep. Ameliyat esnasında bölgeye yerleştirilen bir parçanın çıkartılırken diz dokusuna zarar verdiği söyleniyor.

Sonra? Geçirdiği ikinci bir ameliyatla bölge temizleniyor ve Ba kariyerine devam ediyor. Ba'nın geçirdiği son ciddi sakatlık Hoffenheim'da oynarken geçirdiği. 09/10 sezonunda 14 maçı kaçırdıktan sonra bir daha bu tip bir sorun yaşamadı. Yani "kronik sakat" Ba 4 yıldır sağlam. Tahtaya vurun!

Sahaya çıkıp gollerimi atmaya başlayana kadar bunu sormaya devam edecekler. West Ham'da yaptıklarıma bakın. Futbolumu konuşturacağım.

Ba bu demeci verdiği dönemde küme düşen West Ham'la 12 maçta 7 gol atmayı başarmıştı. Sonra yaptıkları da ortada. Sakatlık sorunu yaşamadığı sürece yapabilecekleri de ortada. Yıllardır hasret kaldığımız "zeki,çevik,ahlaklı" leblebicimize kavuşmuş gibiyiz. Etrafında onu iyi besleyen bir hücum hattı oluşması halinde bir hasret sona erebilir. Hoş geldin mübarek!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder